Často kladené dotazy

Proč nabízet nemovitost přes realitní kancelář?

Realitní kancelář má mnohem větší možnosti inzerce nemovitosti. Vede si většinou také databázi poptávajících klientů a tím zvyšuje šanci k nalezení případného zájemce. Realitní kancelář má rovněž přístup na speciální realitní servery, kde běžný občan není oprávněn zadávat vlastní nabídku.

Jaké jsou podmínky nabídky?

K tomu, aby jste nemovitost mohli nabízet, musíte nejprve prokázat vlastnická práva k nemovitosti, a to např. výpisem z katastru nemovitostí, darovací či kupní smlouvou nebo nájemní smlouvou na družstevní byt.

Jaký je průběh nabídky?

Vaši nemovitost si nejprve prohlédne realitní makléř a zhotoví fotodokumentaci a plánky, pokud si je nedodáte sami. Následuje ověření skutečnosti, že jste opravdu vlastníkem nemovitosti a sepsání smlouvy o zprostředkování prodeje či pronájmu. Poté nabídku v naší realitní kanceláři zpracujeme a zařadíme do databáze nabízených nemovitostí. S případnými zájemci o vaši nemovitost, po předchozí domluvě s vámi, realizujeme prohlídky. Pokud se zájemce pro koupi rozhodne, přichází na řadu sepsání smlouvy a platba za nemovitost.

Podle čeho si vybrat správnou realitní kancelář?

Vhodnou realitní kancelář si vybíráme podle mnoha kritérií. Nezáleží na velikosti kanceláře, počtu zaměstnanců, či na adrese jejího sídla, ale na její pověsti, znalostech a zkušenostech a také podle toho, jak dlouho již daná realitní kancelář na trhu s nemovitostmi působí a jaké má reference. Seriozní a kvalitní realitní kancelář nepožaduje žádné peníze předem. Na všechny vaše otázky jasně odpoví. Realizuje obchod, jak se říká, od A až po Z. Snaží se Vám vyhovět ve všech směrech. Nepočítá si přemrštěné provize ani neúčtuje za pochybné náklady.

Je lepší nabízet nemovitost pomocí jedné či více realitních kanceláří?

Vždy je lepší zadat prodej nebo pronájem své nemovitosti pouze jedné realitní kanceláři. V tomto případě má tato kancelář větší možnosti inzerce výhradně zadané nemovitosti a tím pádem také rychleji nalezne případného zájemce. Realitní kancelář rovněž věnuje těmto zakázkám větší pozornost oproti ostatním (nevýhradně zadaným). V případě, že zadáte nemovitost více realitním kancelářím, případného zájemce to spíše odradí. A to proto, že danou nemovitost najde v inzerci několikrát, s různým popisem a často i s různými cenami. Čím více realitních kanceláří nemovitost nabízí, tím spíše bude nabídka vypadat v očích zájemce jako zřejmě neprodejná - právě proto, že jí majitel nabízí v tolika realitních kancelářích.

Co všechno pro mě může realitní kancelář udělat?

Kvalitní realitní kancelář by měla být schopna zajistit obchod takzvaně "na klíč". Našim klientům se snažíme vyjít v rámci našich možností a znalostí maximálně vstříc a na přání zajistit mimo jiné také znalecký odhad, právní služby, hypotéku a jiné.

Co znamená výhradní (exkluzivní) a nevýhradní (neexkluzivní) smlouva?

Výhradní (exkluzivní) smlouva znamená, že si po pečlivém zvážení vyberete jednu realitní kancelář, které vaši nemovitost svěříte a ta bude nabízet tuto nemovitost jako jediná kancelář na trhu. Ani vy jako majitel ve většině případů nemovitost sám nenabízíte.
Nevýhradní (neexkluzivní) smlouva dovoluje majiteli nabídnout nemovitost do více realitních kanceláří a zároveň ji nabízet i sám.

Je lepší uzavřít s realitní kanceláří výhradní (exkluzivní) nebo nevýhradní (neexkluzivní) smlouvu?

Určitě je lepší uzavřít výhradní smlouvu, a to z několika důvodů. Výhradní zakázky mají vždy přednost před ostatními a realitní kancelář jim věnuje větší pozornost. Prezentace výhradní zakázky má vždy větší možnosti a tím i šanci na rychlejší nalezení případného zájemce. Pokud majitel uzavře nevýhradní smlouvu a nemovitost nabízí více realitních kanceláří, výsledný efekt pro konečného zájemce je spíše odrazující, protože danou nemovitost najde v inzerci několikrát, s různým popisem, různými cenami a čím více kanceláří nemovitost nabízí, tím spíše bude nabídka vypadat v očích zájemce jako zřejmě neprodejná.

Co když se nemovitost neprodá či nepronajme? Platím nějaké poplatky?

Seriozní realitní kancelář do doby realizace obchodu pracuje na své náklady a riziko. V případě, že je neúspěšná, nese náklady sama.

Jaký je nejjistější způsob prodeje nemovitosti?

Pokud si vyberete správnou a kvalitní realitní kancelář, máte jistotu, že nepřijdete ani o svoji nemovitost ani o peníze. Realitní kancelář na celý obchod dohlédne a vše si prověří.

Jaký je rozdíl mezi hypotékou na osobní a družstevní vlastnictví?

Hypotéka na koupi bytu v osobním vlastnictví: zpravidla se do zástavy dává kupovaný byt. Banky akceptují i zástavu jinou nemovitostí, a ta nemusí být přímo ve vlastnictví kupujícího. Může být ve vlastnictví rodinného příslušníka nebo úplně cizí osoby, která dá souhlas se zřízením zástavy na danou nemovitost. Odhadní hodnota dané nemovitosti musí být min. stejná nebo vyšší, než je částka, kterou si kupující hypotékou půjčuje.
Hypotéka na koupi bytu v družstevním vlastnictví: pokud nemáte jiný majetek, který byste dali do zástavy, tak je postup a podmínky takové hypotéky následující: Dům musí být rozdělen prohlášením vlastníka do přesně specifikovaných bytových jednotek. Ručí se kupovaným bytem, který je v družstevním vlastnictví. Družstvo dá souhlas se zřízením zástavy na prodávaný byt. Prodávající převede Smlouvou o převodu členských práv a povinností byt na kupujícího a následně družstvo vloží do katastru zástavní právo ve prospěch úvěrující banky.
Podmínky hypoték se neustále mění a na trh přichází nové druhy úvěrů, proto není ani v našich možnostech je zde všechny uvést. Pokud zvažujete hypotéční úvěr, spojte se s naším úvěrovým specialistou, který Vám spočítá, navrhne a zařídí nejlepší dostupný úvěr dle Vašich finančních možností.

Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz? Napište nám:  info@newreality.cz.

  zpět na naše služby